Środa 24 lipca 2024 - Kingi, Krystyna, Michaliny

Kaszuby

 

Gminy na Kaszubach

Gmina Karsin

Gmina Karsin

Gmina Karsin posiada bardzo dobre walory przyrodniczo - krajobrazowe, dzięki czemu należy do najbardziej znanych miejsc letniego wypoczynku na południowych Kaszubach. Na terenie gminy znajduje się między innymi: kalwaria wielewska z początku XX w, Muzeum Ziemi Zaborskiej we Wielu, Izba Pamiątek i wiele innych ciekawych miejsc.

01.01.2010

więcej...

 
Gmina Kościerzyna

Gmina Kościerzyna

Gmina Kościerzyna została powołana uchwałą Rady Ministrów 1 stycznia 1992r. Pierwsze ślady osadnictwa na terenie gminy Kościerzyna pochodzą z epoki brązu (1800-750 lat p.n.e.). Wzmianki w źródłach pisanych pochodzą z XIII w. Gmina Kościerzyna jest największą gminą powiatu kościerskiego. Położona jest na terenie Szwajcarii Kaszubskiej i Borów Tucholskich.

17.02.2010

więcej...

 
Gmina Liniewo

Gmina Liniewo

Gmina Liniewo leży na pograniczu Kaszub i Kociewia. Liniewo jest gminą rolniczą, która rozwija się turystycznie. Coraz lepiej rozwiązywane problemy ochrony środowiska, a także urozmaicony krajobraz (13 jezior o łącznej powierzchni ok. 300 ha i piękna dolina rzeki Wietcisa) tworzą warunki do rozwoju sportu, rekreacj i wypoczynku.

20.08.2009

więcej...

 
Gmina Nowa Karczma

Gmina Nowa Karczma

Gmina Nowa Karczma jest gminą rolniczą. Odznacza się wysokim rolniczym wykorzystaniem gruntów. Przez teren gminy przebiegają dwa istotne szlaki komunikacyjne. Pierwszy łączy Gdańsk z Chojnicami, drugi Starogard Gdański z Kartuzami.

01.01.2010

więcej...

 
Gmina Lipusz

Gmina Lipusz

Gmina Lipusz jest jedną z najstarszych gmin w województwie pomorskim, w 1998 roku obchodziła 600 - lecie swego istnienia. Pod względem obszarowym natomiast Lipusz jest jedną z najmniejszych gmin w województwie.

22.01.2010

więcej...

 
Gmina Dziemiany

Gmina Dziemiany

Dziemiany to duża wieś letniskowa położona nad jeziorem Rzuno. Najstarszą wsią gminy, o której pierwsze wzmianki pojawiły się już w 1209 r., jest Raduń. Natomiast historia samej wsi Dziemiany – obecnie siedziby gminy, sięga roku 1570.

20.08.2009

więcej...

 
Gmina Stara Kiszewa

Gmina Stara Kiszewa

Gmina Stara Kiszewa położona jest na pograniczu Kaszub i Kociewia, przy szlaku komunikacyjnym Słupsk - Grudziądz. Część południowa znajduje się w strefie chronionego krajobrazu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, Borów Tucholskich i rzeki Wierzycy, a część północna w strefie pięciu jezior Polaszkowskich.

20.08.2009

więcej...

 
derwi.pl
© Na kaszuby, Kaszuby noclegi - na-kaszuby.pl