Sobota 9 grudnia 2023 - Anety, Leokadii, Wiesława

Kaszuby

 

Gmina Karsin

Gmina Karsin

Gmina Karsin leży w południowo – wschodniej częściej powiatu kościerskiego. Posiada pow. 169,2 km i liczy ponad 6000 mieszkańców. Od lat dzięki szczególnym walorom przyrodniczo - krajobrazowym, pięknym jeziorom i grzybnym sosnowym borom, należy do najbardziej znanych miejsc letniego wypoczynku na południowych Kaszubach.

KARSIN – gminna wieś, licząca prawie 2000 mieszkańców, leży przy drodze łączącej Lubnię z Czerskiem,  administracyjne i gospodarcze centrum gminy.

WIELE – turystyczna stolica tego terenu. Dzięki położeniu nad Jeziorem Wielewskim i słynnej Kalwarii  od lat stanowi główny ośrodek turystyczny i kulturowy w tym zakątku Kaszub. Kontynuacją kultury ludowej we Wielu są imprezy artystyczne o randze krajowej – Turniej Gawędziarzy Ludowych  Kaszub i Kociewia z ponad 30-letnią tradycją  oraz Międzynarodowy Festiwal Folkloru.

BORSK – również turystyczna wieś, z licznie działającymi  ośrodkami  wczasowymi oraz przystanią  żeglarską TKKF ,,Wda”. Wyróżnia się rzadko już spotykanym nagromadzeniem tradycyjnej drewnianej zabudowy.

WDZYDZE TUCHOLSKIE – położone w północnej części gminy, zwane ,,Rybakami”. Niewątpliwym walorem jest ich malownicze usytuowanie na wysokim brzegu jeziora Wdzydze w widokiem na wdzydzkie wyspy.

Utworzone liczne trasy piesze oraz ścieżki rowerowe przyrodniczo - turystyczne oferują turystom aktywny pobyt. Licznie organizowane letnie festyny sportowo-rekreacyjne stanowią uzupełnienie letniego wypoczynku.

Gmina Karsin to aktywna i rozwijająca się gmina naszego województwa. Posiada nowoczesną  bazę sportową i edukacyjną , opartą na trzech szkołach ( w tym jedna nowa ) i dwóch nowych salach gimnastycznych. Tuż za granicą gminy rozciąga się rezerwat archeologiczny ,,Kręgi Kamienne”  należący do sąsiedniej gminy Czersk.

Gmina Karsin w ostatnich latach zainwestowała w inwestycje związane z ekologią ok. 12 mln.zł.

Godne polecenia:

  • Kalwaria Wielewska z początku XX w.(14 kaplic,6 kompozycji rzeźbiarskich, święte schody, ambona, Pustelnia)
  • Muzeum Ziemi Zaborskiej we Wielu
  • kościół pw.św. Mikołaja we Wielu
  • kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej w Karsinie
  • Izba Pamiątek  w Zespole Szkół  nr 1 w Karsinie

Dane adresowe :        
Urząd Gminy Karsin
ul. Długa 222, tel. (058) 687 31 20
tel./fax  687 33 22, WWW.karsin.pl,
e-mail:ug@karsin.pl

Informacja Turystyczna
Dom Kultury w Wielu
tel. (58) 6873470

Zapraszamy wszystkich turystów do gminy Karsin

powrót

 
Gmina Karsin - 2 Gmina Karsin - 4 Gmina Karsin - 6 Gmina Karsin - 8 Gmina Karsin - 10 Gmina Karsin - 12
 
ostatnia modyfikacja: 1 stycznia 2010
derwi.pl
© Na kaszuby, Kaszuby noclegi - na-kaszuby.pl