Środa 24 lipca 2024 - Kingi, Krystyna, Michaliny

Ciekawe miejsca

 

Skansen Parowozownia w Kościerzynie

Skansen „Parowozownia Kościerzyna" jest placówką muzealną prowadzoną przez Zakład Taboru w Gdyni. To właśnie tu zatrzymał się czas dla najlepszych tradycji polskiego kolejnictwa.

W tym historycznym miejscu, powracają wspomnienia z niezwykłych i bogatych dziejów dróg żelaznych w Polsce. Zwiedzanie kolejowej ekspozycji w Kościerzynie daje możliwość bezpośredniego spotkania z fascynującą techniką minionych lat.

Odwiedzający parowozownię mają do zwiedzania: prostokątną, przelotową halę na cztery parowozy, sale wystawowe i ekspozycje dawnych lokomotyw, wagonów, urządzeń torowych na wolnym powietrzu. W pomieszczeniach muzeum odnaleźć można niespotykane już narzędzia, maszyny, elementy starych mechanizmów, uzupełnione zbiorami dokumentów, pamiątek i modeli.

Warto zajrzeć do Kościerzyny wędrując po świecie, by znaleźć tu skansen związany z legendą. Bo nigdzie nie dałoby się lepiej utrwalić w materii, niezapomnianych lat trzydziestych naszego wieku.

W latach międzywojennych parowozy polskiej szkoły konstruktorskiej zdobywały nagrody na wystawach światowych, polscy inżynierowie realizowali wielkie przedsięwzięcia techniczne. Największą inwestycją tamtego okresu była magistrala węglowa Śląsk - Porty wytyczona jedyną możliwą, najkrótszą drogą do Gdyni przez Kościerzynę. Uosobieniem legendy w zbiorach skansenu  jest parowóz Pu29-03, ostatni z istniejących z roku 1931. Z roku 1919 pochodzi także jedyny zachowany Tw1-90, parowóz pamiętający czasy, gdy Kościerzyna nie miała kolejowej magistrali.

Lokalne linie łączyły ją wtedy ze Skarszewami, Bytowem i Kartuzami. W muzealnych zbiorach znalazły się także wagony motorowe. Jeden z nich noszący oznaczenie SN52-38, zbudowany został na Węgrzech w 1954 roku. Po ponad trzydziestu latach służby zakończył on pracę w Laskowicach Pomorskich.

Każdy z eksponatów „ Parowozowni Kościerzyna" ma swoją własną niepowtarzalną historię. Pociągi retro złożone z czynnych parowozów i wagonów z dawnych lat, wyruszały już ze Skansenu do Braniewa, na Hel i na festiwal w Mrągowie. Najlepiej jednak kojarzą się one z rodzimą ziemią Kaszub, stanowiąc poważną atrakcję turystyczną regionu.

NAJCIEKAWSZE EKSPONATY:

Ceny biletów:

Istnieje również możliwość nabycia jednego biletu na trzy wejścia do muzeów:

- Muzeum Akordeonu

- Muzeum Ziemi Kościerskiej

cena biletu normalnego - 12,00 zł

                         ulgowy -  10,00 zł

                         grupowy - 7,00 zł

Godziny otwarcia skansenu:
codziennie od godz.10.00 do 18.00

Adres:

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie
83-400 Kościerzyna,  ul. Towarowa 7

 

 
derwi.pl
© Na kaszuby, Kaszuby noclegi - na-kaszuby.pl