Środa 24 lipca 2024 - Kingi, Krystyna, Michaliny

Kaszuby

 

Folklor - cykliczne imprezy

Festiwal Folklorystyczny

Z roku na rok Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny cieszy się co raz większym powodzeniem.
W wakcje na Kaszuby przyjeżdżają zespoły z różnych państw między innymi z: Łotwy, Indii, Włoch, Chorwacji.

Oglądający razem z przyjaciółmi moga podziwiać występy, które trwają do późnych godzin wieczornych. Publiczność zawsze jest zachwycona różnorodnością strojów, tańca i śpiewu, które charakteryzją dany region. Łatwo jest dostrzec, iż goście z innych państw są również zachwyceni naszą kulturą i obyczajami.

Święto Plonów - dożynki

Dożynki, albo jak się obecnie nazywa Święto Plonów są prastarą uroczystością kończącą żniwa, nawiązującą do zakończenia mozolnego trudu włożonego przez człowieka w uprawę i zebranie zapewniających życie plonów. Dziś dożynki stały się uroczystością religijno-ludyczną z silnymi elementami festynu rekreacyjno – rozrywkowego.

Tradycyjnie już Święto Plonów rozpoczyna się Mszą Świętą. Po mszy starostowie dożynek wręczają chleb dożynkowy – symbol tegorocznych plonów Wójtowi ( w Kościerzynie Panu Waldemarowi Tkaczykowi) i przewodniczącemu rady gminy( Kościerzyny Zygmuntowi Szulistowi), którzy podziękowali rolnikom za ich pracę i wysiłek włożony w produkcję płodów rolnych. Wręczony chleb dożynkowy zostaje podzielony między uczestników dożynek. W gminie Kościerzyna co roku przeprowadzony jest konkurs na wieniec dożynkowy przygotowany przez poszczególne sołectwa. Wszystkie wieńce są okazałe i pięknie wykonane. Organizatorzy przygotowują dla uczestników dożynek szereg atrakcji.

Każdy może spróbować smacznej grochówki i wypieków z tegorocznej mąki. Dla uczestników są zorganizowane różnego rodzaju konkursy np. wiązanie snopów, rzucanie świeżym jajkiem, sztafeta z niespodzianką, przeciąganie liny.

Na dożynkach jest promowana twórczość ludowa np. haft kaszubski, stroje kaszubskie, występy folklorystyczne np. „Kaszubskie Nuty”, Występy kabaretów np. „Szkoła Zon”.

Po dobrej pracy przychodzi czas na zabawę, która trwa do białego rana.

Truskawkobranie – Święto Truskawki

TRUSKAWKOBRANIE - największe przedsięwzięcia plenerowego na Kaszubach
.
Miejsce tej imprezy wyznacza naturalnie ukształtowany amfiteatr, którego tło stanowi jedno z najpiękniejszych jezior na Kaszubach. Na stoku Złotej Góry koło Kartuz podczas imprezy swobodnie przebywa około 40 tys. osób.

Nazwa TRUSKAWKOBRANIE, jak i przebieg tej imprezy jest nierozerwalnie związany z tradycją truskawkowych dożynek, które w zagłębiu truskawkowym, jakim nazywa się Szwajcarię Kaszubską, stanowi największe bogactwo naturalne Kaszub. Co roku Truskawkobranie to wielogodzinna impreza (od rana do późnych godzin nocnych), w programie której znajduje się ciekawa oferta estradowa ( na Truskawkobraniu gościli m.in. Szwagierkolaska, Bajm, Jerzy Kryszak, Zbigniew Wodecki, Shakin' Dudi, Krzysztof Krawczyk, Lombard, Krystyna Giżowska, Perfect, Lady Pank, DAAB, Hej, zespół Łzy, Kasia Kowalska etc.), sportowa i rekreacyjna (wiele konkursów dla publiczności, przejażdżki kucykami, bryczkami, pokazy walk wschodu, motorolotni, ratownictwa wodnego, przeloty balonem, wspinaczka po ścianie, konkursy wędkarskie etc.). Uzupełnienie całości stanowi bogata oferta folklorystyczna - głównie folklor kaszubski, lecz nie tylko - pojawiają się też grupy folkowe z innych regionów Polski i z zagranicy.

Niebagatelną rolę odgrywa wreszcie oferta handlowa, organizatorzy bowiem zapewniają uczestnikom festynu zróżnicowane stoiska gastronomiczne, napoje, piwo, owoce. Dostępne są też stoiska przemysłowe oraz rękodzieła ludowego i przede wszystkim świeże kaszubskie truskawki.

Impreza ta odbija się szerokim echem wśród społeczności nie tylko lokalnej, uczestnikami tego przedsięwzięcia są bowiem turyści, wczasowicze z całej Polski. 

Termin truskawkobrania 29-30.06.2013 na ZŁotej  Górze koło Kartuz

Zjazd Kaszubów

Impreza ta międzynarodowy charakter. Tego dnia można spotkać Kaszubów mieszkających w USA, Niemczech, Belgii, Wielkiej Brytanii.

Zjazd Kaszubów 6.07.2013 Władysławowo

Targi Książki

Impreza służy przede wszystkim promocji literatury kaszubskiej i pomorskiej. Uczestnicy mogą zapoznać się z najlepszymi wydawnictwami. Czytelnicy mają okazję kupić książki w promocyjnych cenach. Autorzy książek na życzenie kupujących podpisują swoje dzieła.

 

 
derwi.pl
© Na kaszuby, Kaszuby noclegi - na-kaszuby.pl