Środa 24 lipca 2024 - Kingi, Krystyna, Michaliny

Ciekawe miejsca

 

Kościerskie Sanktuaria

Kościerzyna jako jedyne miasto w Europie posiada w jednej parafii dwa sanktuaria maryjne ukoronowane przez Papieża Jana Pawła II. Są to: sanktuarium Matki Boskiej Kościerskiej – Królowej Rodzin oraz sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej. Obiektem kultu w pierwszym przypadku jest obraz, drugim XIV-wieczna pieta, czyli rzeźba przedstawiająca Maryję trzymającą ciało martwego Chrystusa.

Ukoronowany obraz Matki Boskiej Kościerskiej znajduje się w kościele parafialnym pw. Św. Trójcy. Jest to kopia wizerunku Matki Bożej Śnieżnej przywiezionej z Rzymu z Bazyliki Santa Maria Maggiore, która w Kościerzynie znajduje się od 1660 roku. Kult obrazu NMP w Kościerzynie rozwijał się i umacniał, czego dowodem było ufundowanie srebrnych szat Madonny i Dzieciątka oraz koron. W 1776 r. parafia p.w. Świętej Trójcy wizytowana była przez wizytatora archidiakona pomorskiego, Bazylego Złockiego, który bardzo dokładnie spisał wyniki wizyty i stan kościoła. Po drugiej wojnie światowej biskup chełmiński, Kazimierz Józef Kowalski, stosowanym dekretem ustanowił w kościerskiej farze sanktuarium kultu Matki Bożej. W 1998 r., dzięki staraniom ks. proboszcza Mariana Szczepińskiego oraz poparciu biskupów, papież Jan Paweł II zezwolił na zdobienie obrazu jego insygniami. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku umieszczony w bocznej kaplicy kościoła farnego pochodzi z początków XVII w. Od początku otaczany był szczególną czcią na Kaszubach. Od wieków słynie z wielu łask. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 16 maja 1998 r. W każdą środę wierni gromadzą się o godz. 21 na apelu i różańcu odprawianym w intencji Ojca Świętego i katolickich rodzin.

W 1998 r. Kościerzyna, a więc i parafia Św. Trójcy, obchodziła 600- lecie swego istnienia. Kościół Św. Trójcy jest najstarszym i największym w całym dekanacie. Jest to jedyny kościół, w którym co miesiąc odprawiane są nabożeństwa w języku kaszubskim. Dnia 28 kwietnia 1999 r. Rada Miasta Kościerzyna Uchwałą Nr XI/59/99 uroczyście nadała placu przyparafialnemu imię Jana Pawła II. W okresie letnim na Placu Jana Pawła II w każdą środę o godz. 21.00 odbywa się nabożeństwo różańcowe.

Matka Boża Kościerska – Królowa Rodzin jest także patronką Kościerzyny. Figura Matki Bożej Bolesnej, pochodząca z 1430 roku, zwana Pietą Kościerską, znajduje się w kaplicy sióstr Niepokalanek. Aktu koronacji dokonał Prymas Polski, kardynał Józef Glemp.

 
derwi.pl
© Na kaszuby, Kaszuby noclegi - na-kaszuby.pl