Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
Uwaga !!!
Od dnia 14 listopada , Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie zostaje zamknięte dla zwiedzających. Powodem takiej decyzji jest wzrost kosztów ogrzewania. Obiekt ma ponownie ruszyć od 9 marca 2023 roku. go w Będominie
Ważne:
Do końca 2016 roku w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie grupy zorganizowane dzieci i młodzieży uczącej się z małych miejscowości mogą skorzystać z bezpłatnych wstępów i lekcji muzealnych w ramach Kultury Dostępnej.
XVIII-wieczny dworek w Będominie, małej miejscowości położonej nieopodal Kościerzyny, w którym urodził się twórca hymnu narodowego Józef Wybicki. Obecnie mieści się tam jedyne na świecie Muzeum Hymnu Narodowego.
W Muzeum prezentowane są dwie wystawy stałe. Pierwsza zatytułowana „Józef Wybicki i jego epoka”, która ukazuje życie i działalność publiczną Józefa Wybickiego oraz okoliczności powstania „Mazurka Dąbrowskiego”. Prezentuje też zabytkowe wnętrza pomorskiego dworu szlacheckiego z XVIII i początku XIX wieku.
Druga wystawa przedstawia rolę „Mazurka Dąbrowskiego” w podtrzymaniu świadomości narodowej Polaków w okresie zaborów i w ich walkach o odzyskanie utraconej państwowości, począwszy od XIX wieku aż po okres II wojny światowej.
Dodatkową atrakcją jest wystawione po raz pierwszy całe drzewo genealogiczne rodu Wybickich. W muzeum mieszczą się także bardzo cenne eksponaty jak np.: biżuteria z okresu powstania styczniowego.
W sezonie letnim organizowane są wystawy czasowe oraz imprezy sportowo-patriotyczne – „Bieg Mazurka Dąbrowskiego” i „Majówka z generałem Józefem Wybickim” – oraz historyczna impreza plenerowa „Batalia napoleońska”.
Muzeum jest czynne:
przez cały rok
- 9.00 - 16.00 wtorek-sobota
- 10.00 - 16.00 niedziela i święta
- poniedziałki nieczynne
- w soboty wejście darmowe
Ceny biletów:
- normalny 7 zł
- ulgowy 3 zł
- rodzinny 15 zł
Opłata za przewodnika grup wycieczkowych wynosi 50 zł.
Grupy pragnące skorzystać z usług przewodnika proszone są o wcześniejsze zgłoszenie pod nr telefonu 058 687-71-83
Szczególnie polecamy nową wystawę w Muzeum - zdjęcia poniżej.