Środa 24 lipca 2024 - Kingi, Krystyna, Michaliny

Ciekawe miejsca

 

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

  Uwaga !!!

Od dnia 14 listopada , Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie zostaje zamknięte dla zwiedzających. Powodem takiej decyzji jest wzrost kosztów ogrzewania. Obiekt ma ponownie ruszyć od 9 marca 2023 roku. go w Będominie

Ważne:

Do końca 2016 roku w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie grupy zorganizowane dzieci i młodzieży uczącej się z małych miejscowości mogą skorzystać z bezpłatnych wstępów i lekcji muzealnych w ramach Kultury Dostępnej. 

 

XVIII-wieczny dworek w Będominie, małej miejscowości położonej nieopodal Kościerzyny, w którym urodził się twórca hymnu narodowego Józef Wybicki. Obecnie mieści się tam jedyne na świecie Muzeum Hymnu Narodowego. 

W Muzeum prezentowane są dwie wystawy stałe. Pierwsza zatytułowana „Józef Wybicki i jego epoka”, która ukazuje życie i działalność publiczną Józefa Wybickiego oraz okoliczności powstania „Mazurka Dąbrowskiego”. Prezentuje  też zabytkowe wnętrza  pomorskiego dworu szlacheckiego z XVIII i początku XIX wieku.

Druga wystawa przedstawia rolę „Mazurka Dąbrowskiego” w podtrzymaniu świadomości narodowej Polaków w okresie zaborów i w ich walkach o odzyskanie utraconej państwowości, począwszy od XIX wieku aż po okres II wojny światowej.

Dodatkową atrakcją jest wystawione po raz pierwszy całe drzewo genealogiczne rodu Wybickich. W muzeum mieszczą się także bardzo cenne eksponaty jak np.: biżuteria z okresu powstania styczniowego.

W sezonie letnim organizowane są wystawy czasowe oraz imprezy sportowo-patriotyczne – „Bieg Mazurka Dąbrowskiego” i „Majówka z generałem Józefem Wybickim” – oraz historyczna impreza  plenerowa „Batalia napoleońska”.

Muzeum jest czynne:


przez cały rok

Ceny biletów:

Opłata za przewodnika grup wycieczkowych wynosi 50 zł.

Grupy pragnące skorzystać z usług przewodnika proszone są o wcześniejsze zgłoszenie pod nr telefonu 058 687-71-83

Szczególnie polecamy nową wystawę w Muzeum - zdjęcia poniżej.

 
derwi.pl
© Na kaszuby, Kaszuby noclegi - na-kaszuby.pl