Szlak kajakowy na rzece Wdzie
Wda, nazywana też Czarną Wodą, jest największą rzeką przepływającą przez teren Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Wypływa z małego jeziora Krążno i po 198 km biegu przez Równinę Charzykowską i Bory Tucholskie wpływa w Świeciu do Wisły. Szlak wodny dostępny dla kajakarzy wynosi 195 km i rozpoczyna się na północnym krańcu rynnowego Jeziora Wieckiego.
Najpopularniejszym miejscem rozpoczynania spływów kajakowych w okolicy WPK jest gminna wieś Lipusz, leżąca na granicy otuliny parku (179 km). Początkowo Wda płynie wśród pół i łąk, łagodnie meandrując.
Granicę Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego Wda przecina pod mostem na trasie z Dziemian do Kościerzyny (176 km). Wpływamy w malowniczy, zalesiony wąwóz. Rzeka na tym odcinku zmienia swój wygląd. Dno jest urozmaicone, nurt zmienny, koryto przegradzają zwalone pnie drzew.
Mimo tych urozmaiceń odcinek nie jest trudny. Mijamy pojedyncze zabudowania niedaleko brzegów rzeki. To osada Krugliniec. Rzeka tu przyspiesza i płynie wartkim nurtem aż do otwartego terenu, gdzie w otoczeniu łąk zwalnia i leniwie meandrując wpływa do jeziora Osty. W tym miejscu przekopano kanał skracający bieg rzeki i kierujący wodę prosto do jeziora Schodno. Obecnie prowadzi się zabiegi odtwarzania starego koryta. W tym celu wycina się trzcinę i udrażnia przepływ.
Jeśli wybierzemy odtwarzane stare koryto rzeki i wpłyniemy w rozległe szuwary przy odrobinie szczęścia natkniemy się na licznie tu występujące ptactwo wodne. Z szuwarów wypływamy na jezioro Schodno (170 km), o długości około dwóch kilometrów. Po lewej na brzegu widać platformę widokowa służącą do obserwacji ptactwa wodnego. Na końcu jeziora znajduje się pole biwakowe, gdzie można odpocząć. Tędy tez biegnie piesza ścieżka przyrodnicza okrążająca jezioro.
Wda rozlewając się szeroko i płynąc powoli kieruje nas do Loryńca (166 km). Przed wsią z lewej strony do Wdy wpływa Trzebiocha, druga pod względem wielkości rzeka we Wdzydzkim Parku. Pod mostem we Loryńcu rzeka znacznie przyspiesza, by po chwili się uspokoić. Płynąc wśród łąk, docieramy do Czarliny. Rzeka tu skręca na zachód i mijając porośnięte trzciną brzegi wpływamy do jeziora Słupinko. Tu skręcamy w lewo i pod malowniczym drewnianym mostem wypływamy na Jezioro Radolne (160 km). Płynąc wzdłuż Radolnego docieramy do Krzyża – miejsca gdzie łączą się cztery jeziora: Wdzydze, Radolne, Jelenie i Gołuń.
Z Wdzydz Kiszewskich szlak kajakowy Wdy skręca na południe i prowadzi przez cały akwen Jeziora Wdzydzkiego.
Na początku przepływamy między półwyspem Kozłowiec i Zabrody i wypływamy na Wielką Wodę. Mijamy dużą wyspę Ostrów Wielki i kolejne mniejsze wyspy – Sorkę, Glonek i Ostrów Mały.
W Jasnochówce opuszczamy jezioro Wdzydze i wpływamy na Wdę. Tutaj, przy śluzie, czeka nas około 150 metrów przenoszenia kajaków. Teren WPK Wda opuszcza we wsi Borsk pod mostem na trasie Wdzydze – Wiele (151 km). Za Borskiem przy przepuście trzeba przenieść kajaki na starorzecze Wdy. Płynący początkowo przy rzece wybudowany w XIX w. w celach melioracyjnych Kanał Wdy oddala się na wschód, zaś płynąca tu wartko rzeka prowadzi na południe w kierunku Czarnej Wody.
Spływ kajakowy to doskonały sposób na poznawanie terenu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, jego osobliwości przyrodniczych i pięknego krajobrazu. Wda razem z Trzebiochą są planowanym rezerwatem przyrody mającym na celu chronić miejsce tarła troci jeziorowej z jeziora Wdzydze.
Doliny obu rzek zasiedlają ponadto liczne rzadkie i chronione gatunki roślin i zwierząt. Wody tych rzek zasilają największe akweny w parku, decydując o ich czystości. Dlatego tak ważne jest zachowanie koryta Wdy i Trzebiochy w dobrym stanie i dbałość o odpowiednią gospodarkę wodno - ściekową, by zminimalizować ilość zanieczyszczeń dostających się do wody.
Obszar planowanego rezerwatu „Dolina Wdy i Trzebiochy” jest miejscem stosowania zabiegów czynnej ochrony, w celu poprawienia stanu lub zachowania obecnie istniejących warunków siedliskowych dla roślin i zwierząt, takich jak czyszczenie koryta, obsadzanie brzegów drzewami, koszenie łąk w dolinach. Regularne sprzątanie koryta Wdy i Trzebiochy i zbieranie pozostawionych śmieci również jest niezwykle istotne. Dlatego pamiętajmy, że tereny przez które płyniemy są domem dla wielu ciekawych zwierząt, a śmieci wyrzucajmy do przeznaczonych w tym celu pojemników.
Maksymalna długość szlaku:
195 km