Wtorek 3 października 2023 - Bogumiła, Gerarda, Józefy

Szlaki turystyczne

 

Na Szlaku pełnym przygód i atrakcji

Na Szlaku pełnym przygód i atrakcji

Wytyczona trasa aktualnie nie posiada indywidualnego oznakowania w terenie, a jej przebieg dostępny jest w wydawnictwach drukowanych oraz w serwisie internetowym www.traseo.pl. Jest ona połączeniem miejsc występowania kaszubskiej żurawiny, lokalnych atrakcji związanych z kulturą i tradycją regionu oraz lokalizacji gdzie można skosztować smakołyków przyrządzonych na  bazie tego wspaniałego owocu zbieranego na kaszubskich torfowiskach.

Całość trasy składa się z przebiegu głównego o długości 130 km, oraz dodatkowej trasy alternatywnej (Łubiana - Gołuń) i 2 łącznikowych (Łącznik - Wieżyca i Łącznik - Wdzydze) o sumarycznej długości około 30 km. Przebieg został przygotowany w taki sposób, aby mógł zostać wykorzystany jako pomysł na kilkudniową rekreacyjną wycieczkę rowerową. W przewodniku ujęte są również dane adresowe polecanych obiektów agroturystycznych, w których można skorzystać z oferty noclegowej oraz poznać bliżej smaki tradycyjnej kuchni kaszubskiej.

Nawierzchnia dróg, po których wiedzie trasa „Szlakiem Kaszubskiej Żurawiny" to głównie szutrowe lub gruntowe drogi lokalne na większości odcinków oddalone od natężonego ruchu samochodowego. Na niewielkich odcinkach do przebiegu trasy wykorzystano drogi asfaltowe oraz inne typy nawierzchni utwardzonej. Podejmując się przejazdu „Szlakiem Kaszubskiej Żurawiny" należy przygotować się na jazdę terenem dość mocno pofałdowanym i często zmuszającym rowerzystę do mozolnych wspinaczek wynagrodzonych atrakcyjnymi i bardzo przyjemnymi zjazdami. W większości przypadków trudy podjazdów rekompensują zapierające dech w piersiach krajobrazy i rozległe kaszubskie panoramy.

Życzymy wiele ciekawych przygód. Podziel się z nami swoimi wrażeniami...                      

Odcinek główny

Oznaczony na mapie kolorem zielonym

Długość: 130 km

Przebieg trasy: Wieżyca (stacja kolejowa) - Szymbark - Sikorzyno - Skorzewo - Fingrowa Huta - Wieprznica - Łubiana - Grzybowski Młyn - Loryniec - Schodno - Wygoda - Przytarnia - Wiele - Górki - Borsk - Gołuń - Nowa Kiszewa - Niedamowo - Stary Barkoczyn - Nowy Barkoczyn - Liniewko Kościerskie - Nowa Karczma - Grabówko - Będomin - Wętfie - Dobrogoszcz - Kościerska Huta - Nowa Wieś Kościerska - Kościerzyna (Rynek)

Odcinek główny trasa turystycznej „Szlakiem Kaszubskiej Żurawiny" swój początek ma na stacji kolejowej w Wieżycy. Swoim przebiegiem łączy szczegółowo opisane poniżej najciekawsze miejsca wiążące się z tradycjami i kulturą tej części Kaszub.

Odcinek alternatywny - Łubiana - Gołuń

Oznaczony na mapie kolorem niebieskim

Długość: 20,9 km

Przebieg trasy: Łubiana (stacja kolejowa) - Rybaki - Rotembark - Juszki - Gołuń

Trasa alternatywna swój bieg rozpoczyna w miejscowości Łubiana na stacji kolejowej. Jest ona dedykowana turystom, którzy chcą skróć przebieg swojego przejazdu. Korzystając ze skróconego przebiegu rowerzysta skręcając w Łubianie w kierunku Jeziora Sudomie i wsi Rybaki omija Jeziora Wdzydzkie i ponownie łączy swoją trasę z przebiegiem głównym na wysokości wsi Gołuń. Skracając tym samym swój przejazd o około 30 kilometrów. 

 Odcinki łącznikowe

Wieżyca - wieża widokowa - oznaczony na mapie kolorem czarnym

Wieżyca (stacja kolejowa) - Wieżyca (wieża widokowa)

Długość: 2,6 km

 Zadaniem łącznika jest doprowadzenie rowerzysty od miejsca startu przy stacji kolejowej w Wieżycy do szczytu najwyższego wzniesienia Kaszub - góry Wieżyca, na której zlokalizowana jest 30 metrowa wieża widokowa.

 Wdzydze - oznaczony na mapie kolorem żółtym

Długość: 7,4 km

 Łącznik ma za zadanie doprowadzić turystę jadącego trasą alternatywną do miejscowości Wdzydze w okolice Muzeum - Kaszubskiego Parku Etnograficznego. We Wdzydzach warto odwiedzić również 36 metrową wieżę widokową. 

noclegi na trasie

www.na-kaszuby.pl

 

Tutaj wszystko się zaczęło - Agroturystyka Gościna

Agroturystyka w samym SERCU KASZUB - tutaj poznasz smak kuchni kaszubskiej, zobaczysz jak się robi masło, uciera żurawinę i wiele innych ciekawych kaszubskich tradycji.

Gospodarstwo agroturystyczne "Gościna" oddalone jest 2,5 km od miasta Kościerzyna. Dysponujemy 10 miejscami noclegowymi w pokoju 2, 3 i 4 os. Pokoje z widokiem na okolicę, z holu wyjście na taras.

Gospodarze polecają produkty z własnego ogródka. Istnieje możliwość nauki haftu kaszubskiego oraz obserwowania cyklu wysiadywania, wylęgu i rozwoju kaczek. Do dyspozycji gości jest kuchnia z wyposażeniem, rowery, stół do ping ponga, rower wodny  Dostępne dwie łazienki z korytarza. Na terenie obiektu znajduje wiata oraz miejsce na grilla/ognisko, a także miejsce zabaw dla dzieci (piaskownica zamykana i huśtawka). Parking dla zmotoryzowanych.

Na życzenie gości przygotowujemy posiłki.

Goszcząc w Gościnie koniecznie trzeba spróbować tradycyjnych produktów przyrządzanych z kaszubskiej żurawiny. Na talerzach gości żurawina jest częstym dodatkiem do wykwintnych dań przygotowywanych z największą starannością i według tradycyjnych receptur min. Karaś w śmietanie z żurawiną otrzymał "Perłę"-  nagrodę ogólnopolską na Polską potrawę regionalną w Poznaniu 2015r. Członek Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. 

 

https://www.traseo.pl/trasa/trasa-szlakiem-kaszubskiej-zurawiny-odcinek-glowny 

https://www.traseo.pl/trasy?s=&query=szlak+kaszubskiej+%C5%BCurawiny 

http://www.na-kaszuby.pl/Kaszuby/galeria/pgalery,18.html 

https://www.facebook.com/festiwalzurawiny/ 

https://www.youtube.com/watch?v=LWMjyAFUX9k&feature=emb_title 

 

powrót

 
Na Szlaku pełnym przygód i atrakcji - 2 Na Szlaku pełnym przygód i atrakcji - 4 Na Szlaku pełnym przygód i atrakcji - 6 Na Szlaku pełnym przygód i atrakcji - 8 Na Szlaku pełnym przygód i atrakcji - 10 Na Szlaku pełnym przygód i atrakcji - 12 Na Szlaku pełnym przygód i atrakcji - 14 Na Szlaku pełnym przygód i atrakcji - 16 Na Szlaku pełnym przygód i atrakcji - 18 Na Szlaku pełnym przygód i atrakcji - 20 Na Szlaku pełnym przygód i atrakcji - 22 Na Szlaku pełnym przygód i atrakcji - 24 Na Szlaku pełnym przygód i atrakcji - 26 Na Szlaku pełnym przygód i atrakcji - 28
 
ostatnia modyfikacja: 1 czerwca 2020
derwi.pl
© Na kaszuby, Kaszuby noclegi - na-kaszuby.pl